Unity ile Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Unity programı ile yaptığım mobil oyunu sizlere tanıtacağım.

Son zamanlarda merak sardığım ama bir türlü fırsat bulupta inceleyemediğim kafa yoramadığım bir konuyu sonunda bir sonuca bağladım 🙂 Youtube’ den izleyerek mobil oyun yapmaya karar verdim. Mobil oyun yapmayla ilgili youtube ve internette oldukça fazla kaynak var. İzleyerek okuyarak kesinlikle herkesin yapabileceğini düşünüyorum.

Youtube’ de unity ile oyun yapma diye arama yaptığınızda karşınıza bir sürü sıfırdan oyun yapma videoları geliyor. Youtube’ den videoları ilk önce izleyerek anladıktan sonra başa alıp aynı adımları uygulamaları sizde program üzerinden yaptığınızda bir sonuca varabilirsiniz. Ben aşağıya eklediğim videoyu izleyerek Flappy Bird oyununu yaptım öncelikle.

Baktım izleyerek oyunu yaptım çalıştırdım oynadım. Dedim bu oyunun kodlarını kullanarak kendime göre bir oyun yapayım. Bahriyeli olduğum için aynı mantık içerisinde gemi oyunu yaptım.

İlk olarak oyun içerisinde kullanacağım gemileri buldum. Daha sonra yine youtube’ den oyunda oynamak istediğim gemi modelini nasıl seçtireceğime dair videolar izledim. Ve sonunda izleyerek gemi modeli seçme özelliğini yaptım. Gemi modelini seçip oyuna başladığınızda üzerinize gelen dalgalardan ekrana tıklayarak gemiyi yukarı aşağı hareket ettirip dalgalardan kaçmayı hedefledim.

Baktım dalgalardan kaçtıkça oyun hep sabit ilerliyor. Bu seferde 10 adet dalgayı geçtikten sonra dalgaların geliş hızını biraz arttırmak oyuna heyecan katmak istedim. Onu da hallettikten sonra görsellik olsun diye bu sefer oyuna yağmur ve kar efekti ekledim. Eee yağmur olunca şimşek gök gürültüsü olmadan olmaz. Ses efektlerini de ekledim.

Yani kısacası siz oyun yapmaya başladıkça ilerleyen süreç içerisinde aklınıza yeni fikirler geliyor. Yakınlarınıza oyunu oynattırınca illa ki onlarda kendi fikirlerini size söylüyor. Ve oyun gerçekten ilk başladığından çok farklı bir boyuta geçti. Aşağıya oyunun videosunu ekliyorum bir bakın derim 🙂

Ve daha sonra Google Play’ e yükleme karar aldık. Ve oyun güzel bir hal aldı. Sizde başladıktan sonra devamı net gelecektir. Takıldığınız yerleri yorum olarak yazarsanız size elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Aşağıya yapmış olduğum Pruva – Gemi Oyunu’nun google play linkini koyuyorum. Android kullananlar indirip oyun hakkında yorum ve önerilerini bildirirse geliştirmek isterim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bu yazı 66 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Kredi hakkında bilgi alanı ismin anlamı bul