Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

5 dakika okunma süresi

0 yorum

40

Catania(Katanya), Italy

İçindekilerKısaca KatanyaKatanya’ ya Nasıl Gidilir?Katanya’ da Hava Durumu Nasıl?Katanya’ da Ulaşım Nasıl?Katanya’ da Gezilecek YerlerEtna CaddesiTeatro Massimo BelliniGiardino BelliniPizazza Del Duomo MeydanıCatania Cathedral Aci TrezzaMerhaba arkadaşlar, bu yazımda Şubat ayında gezme fırsatı bulduğum İtalya’ nın Katanya şehrinden bahsedeceğim. Uzatmadan konuya dalıyorum 🙂 Kısaca Katanya Katanya, İtalya’nın Sicilya Özerk Bölgesi’ nde kendi adını taşıyan Katanya ili […]

BSoylu

2 yıl önce

Catania(Katanya), Italy

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Şubat ayında gezme fırsatı bulduğum İtalya’ nın Katanya şehrinden bahsedeceğim. Uzatmadan konuya dalıyorum 🙂

Kısaca Katanya

Katanya, İtalya’nın Sicilya Özerk Bölgesi’ nde kendi adını taşıyan Katanya ili merkezidir. Belediye sınırları içindeki nüfusu yaklaşık 315bin kişi olup nüfus bakımından Sicilya’nın ikinci büyük belediyesi; İtalya’nın 10. büyük şehri ve 10. sırada olmasına rağmen bir İtalyan idarî bölge merkezi olmayan tek büyük nüfuslu şehridir. Metropoliten Katanya bölgesi için nüfus 752,895 kişidir. İtalya’nın ada kentlerinden birisi olan Katanya’nın Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır.

Katanya’ ya Nasıl Gidilir?

Katanya’ ya Türkiye’ den Türk Hava Yollarının direkt uçuşları ile gidebilirsiniz. Zaten İstanbul – Katanya arası yaklaşık 1500km 🙂 Uçak en hızlı ve en kolay yol olacaktır. Ayrıca Avrupanın birçok yerinden uçak seferleri düzenlenmekte. Ek olarak Katanya’ da tren hattıda mevcut. Roma’ dan bile tren ile Katanya’ ya gelebilirsiniz. Katanya’ ya gitmek izin vize gerekli mi? diye soracak olursanız eğer, Katanya’ ya gitmek için vize almanız gerekmektedir. Çünkü bildiğiniz üzere İtalya Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Anlaşmasına dahil bir ülke 🙂 Vize almayı unutmayın! Eğer diplomat, hizmet veya yeşil pasaportunuz var ise 90 güne kadar vizesiz gezebilme hakkınız var.

Katanya’ da Hava Durumu Nasıl?

Ben Şubat ayında gittiğim için birkaç gün yağmurlu bir hava ile karşı karşıya kaldım 🙁 Ama Katanya Akdeniz iklimi altında bir şehir olduğu için yazları bayaa sıcak bir şehir olduğunu öğrendim. Sıcaklık genel olarak 30-35 derece arasında seyretmekteymiş.

Katanya’ da Ulaşım Nasıl?

Katanya da bulunan Fontanarossa Havalimanı’ ndan şehir merkezine gitmek için yerel ulaşım sistemi kullanılıyor. Terminalin önünden kalkan şehir içi otobüslerle yaklaşık 20 dakikada merkeze ulaşabiliyorsunuz. Bu yolculuğun bedeli ise sadece 1 euro.

Katanya’ da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlere bakmadan önce Goethe‘ nin bir sözünü sizinle paylaşmak istiyorum.

Sicilya’yı görmeden İtalya’yı gezmek, İtalya’yı hiç görmemektir. Çünkü herşeyin sırrı Sicilya’da gizlidir.

Kuzeye göre daha fakir ama sıcak gözüken Sicilian Barok Tarz’da evler fazlasıyla dikkat çekiyor.

Etna Caddesi

Bu cadde Katanya’ nın en işlek caddesi. Bütün sokaklar neredeyse bu caddeye çıkıyor 🙂 Cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza, hediyeler alabileceğiniz ve birşeyler yiyebileceğiniz dükkanları sırasıyla görebilirsiniz.

Etna Caddesinin ismi tahmin edebileceğiniz gibi Etna Yanardağından geliyor. Bu caddeyi takip ettiğinizde Etna Yanardağına kadar gidebiliyormuşsunuz, ben gitmedim 🙂

Teatro Massimo Bellini

Katanya’ nın dikkat çeken yapılarından biri olan Teatro Massimo Bellini 31 Mayıs 1890 yılında açılmış. Yapının ismi Katanya’ lı bestekar Vincenzo Bellini‘ den geliyor ve ilk oynanan eser de ona ait Norma adlı esermiş.

Oyun haricinde içinin gezilmesine izin verilmiyor. Oyun için girip yapıyı detaylı inceleyebilirsiniz 🙂 Bir taşla iki kuş 🙂 Bilet fiyatlarıda baya uygunmuş öğrendiğimiz kadarıyla. Ama maalesef bizim gittiğimiz gün bir oyun denk gelmediği için dışarıdan bakmakla yetindik bolca fotoğraf çektik.

Giardino Bellini

Etna Caddesi üzerinden sağa sola bakarak Etna Yanardağına doğru yürürken sol tarafta bolca yeşillik görüyorsunuz. İşte o bolca yeşillik Giardino Bellini.
Giardino Bellini Katanya’ nın en büyük parkı. Hoş bir görünüme sahip parkın geçmişi çok eskilere dayanıyor. Şehirdeki ünlülerin heykelleri de bu parkın içerisinde. Sıcakta biraz dinlenmek ve yorgunluk atmak için güzel bir yer. Ayrıca fotoğraf çekmek isteyenler için güzel mekan 🙂

Pizazza Del Duomo Meydanı

Etna Caddesinden bu sefer yanardağı tersine devam ediyoruz ve kendimizi şehrin en ünlü ve en geniş meydanı olan Piazza del Duomo ve meydanın ortasında kentin simgesi olan Fontana dell’Elefante (Fil Heykeli)ne ulaşıyoruz.

Fontana dell’Elefante 1735 yılında yapılmış bir çeşme ve üzerinde fil heykeli barındırıyor.

Pizazza Del Duomo şehrin en merkezi noktası. Etrafı barok mimariye sahip binalarla çevrili görüntüsü muhteşem bir meydan. Akşam olduğunda ise efsane ışıklandırmalarıyla göz kamaştıran bir meydan.

Catania Cathedral

Pizazza Del Duomo meydanı ortasında yer alan filin yüzünün döndüğü kısımda şehrin bir diğer simgesi Catania Cathedral bulunuyor.

Katanya Katedrali 11. yüzyılda yapılmış şehrin en büyük kilisesi olarak geçiyor. Ayrıca bu kilise Catania Aziz’i Agata’ya itafen yaptırılmış. Ek bilgi olaral 1693 yılındaki depremde yıkılan bu yapı yeniden inşa edilmiş ve şuanki görüntüsüne kavuşturulmuş.

Aci Trezza

Etna yanardağının püskürmeleri sonucu oluşan volkanik taşlar kıyı boyunca bir şerit oluşturmuş ve her yerde rastlayamacağımız eşsiz bir manzara ortaya çıkmış. Katanya merkezden şehir otobüsleriyle 1 Euro karşılığında manzaranın tadını çıkararak yaklaşık 30-40 dakika sonra Aci Trezza sahiline rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?