Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

32

Gönderilen URL “noindex” işaretli Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda googlenin yeni search console uygulamasını yayınlamasından sonra search consoleda vermeye başlayan ” Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatasının nasıl çözüldüğünü göreceğiz. İlk olarak neden bu hatayı neden veriyor onu bi inceleyelim. Site haritası oluşturmak için kullandığınız eklentinin ayarlar sayfasında “Include sitemap in HTML” seçeneğini disable olarak ayarlamazsanız sitemap.xml dosyanızın içerisine www.domaininiz.com/sitemap.html şeklinde […]

BSoylu

2 yıl önce

Gönderilen URL “noindex” işaretli Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda googlenin yeni search console uygulamasını yayınlamasından sonra search consoleda vermeye başlayan ” Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatasının nasıl çözüldüğünü göreceğiz.

İlk olarak neden bu hatayı neden veriyor onu bi inceleyelim. Site haritası oluşturmak için kullandığınız eklentinin ayarlar sayfasında “Include sitemap in HTML” seçeneğini disable olarak ayarlamazsanız sitemap.xml dosyanızın içerisine www.domaininiz.com/sitemap.html şeklinde harita linki ekleniyor. Google botları bu linki normal link olarak algılıyor, ancak indexleme işlemine gelince sayfa içerisinde aşağıda ki satır yazılı olduğundan google botları sayfayı indexleme yapamıyor ve “noindex” hatası veriyor.

  <meta name="robots" content="noindex,follow" />

Peki bu hatayı nasıl çözeceğiz neler yapacağız görelim. 2 adet çözüm yolu var.

Birinci yöntem kullandığınız eklentinin “Include sitemap in HTML” tikini kaldıracağız. WordPress admin girişi yaptıktan sonra Ayarlar altında bulunan XML-Sitemap menüsüne tıklayın daha sonra “Include sitemap in HTML” tikini kaldırıp Seçenekleri Güncelle butonuna basıp kaydetmek.

İkinci yöntem ise FTP sunucunuza girip eklentinin bulunduğu dosyaları açmanız gerekmekte. Bunun için FTP sunucunuza girdikten sonra ” /public_html/wp-content/plugins/google-sitemap-generator” yolunu izleyin. Açılan klasörde “sitemap.xsl” dosyasını düzenleyip tekrar aynı dizine yüklemeniz gerekmekte.

Açtığınız dosya içerisinde <meta name=”robots” content=”noindex,follow” /> yazan satırı <meta name=”robots” content=”follow” /> olarak güncelleyip tekrar yükleyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra google search console sayfasına girip hatayı düzelttim, doğrulamayı başlat seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan yaklaşık 1 hafta içerisinde google tarafında hatanın düzeltildiğine dair bilgilendirme maili alacaksınız.

Gönderilen URL “noindex” işaretli hatasının çözümü bu şekilde arkadaşlar. Görüş ve yorumlarınızı aşağıda bulunan bir yorum bırak bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?