C# ile Dinamik TextBox Ekleme

Paylaş
 

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda form ekranımıza c# ile dinamik textbox eklemeyi öğreneceğiz. Öğrendikten sonra yapacağınız projelerde sizin hayal gücünüz ile farklı kullanımlar olacaktır 🙂 Çok uzatmadan konuya geçiş yapalım. Oluşturduğumuz form sayfasına 1 adet combobox 1 adet button ve 1 adet panel ekliyoruz. Form tasarımını ben aşağıda ki gibi yaptım siz nasıl isterseniz öyle yapın.

C# ile Dinamik TextBox Ekleme

Burada ki amacımız comboBox’ta seçilen sayı kadar panelimize textbox eklemek. Bunun için önce combobox içerisine seçenekleri ekleyin ister kod ile ister el ile. Daha sonra butonumuzun click olayına aşağıda ki kodlarımızı yazalım.

int adet = Convert.ToInt32(comboBox1.Text);
      
      int ust = 10;
      for (int i = 0; i < adet; i++)
      {
        TextBox txt = new TextBox();
        txt.Width = 480;
        txt.Text = (i+1).ToString() + ". TextBox eklendi.";
        txt.Location = new Point(0, ust);
        panel1.Controls.Add(txt);
        ust += 35;
      }

Yukarıda ki kodumuz combobox’ta seçilen sayı kadar formumuza eklediğimiz panele dinamik textbox eklemektedir. Eklediği textbox ögemizin text özelliğine de kaçıncı textbox olduğunu yazdırmaktadır. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta panelimize eklerken textbox konumunu ayarlayabilmek. txt.Location ile bunu güzelce ayarlıyoruz. Gerisi çalıştırıp test ediyoruz. Aşağıda ki butondan formun hazır halini indirebilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

Gosterme.zip Dosyasını İndir

Bu yazı 272 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Kredi hakkında bilgi alanı ismin anlamı bul