Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

3 dakika okunma süresi

0 yorum

29

C# ile Gmail Üzerinden Mail Gönderme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda C# ile gmail üzerinden mail göndermeyi öğreneceğiz. Lafı uzatmanın anlamı yok sanırım 🙂 Herkes mail göndermeyi öğrenmek için bu yazıyı okuyor. Burada belirteyim kodları yazdıktan sonra hata mesajı ile karşılaştığınızda bana kızmayın. Gmail adresinizde ufak bir ayar yapmanız gerekecek. Yazının devamında mevcuttur. Formumuzu oluşturduktan sonra gmail hesabınız ile istediğiniz mail adresine […]

BSoylu

2 yıl önce

C# ile Gmail Üzerinden Mail Gönderme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda C# ile gmail üzerinden mail göndermeyi öğreneceğiz. Lafı uzatmanın anlamı yok sanırım 🙂 Herkes mail göndermeyi öğrenmek için bu yazıyı okuyor. Burada belirteyim kodları yazdıktan sonra hata mesajı ile karşılaştığınızda bana kızmayın. Gmail adresinizde ufak bir ayar yapmanız gerekecek. Yazının devamında mevcuttur.

Formumuzu oluşturduktan sonra gmail hesabınız ile istediğiniz mail adresine mail atabileceksiniz. İster kodları inceleyin isterseniz direk olarak projeyi indirin.

İlk olarak her zaman ki gibi formumuzu oluşturuyoruz. Ben formun tasarımını aşağıda ki gibi yaptım siz kafanıza göre takılın. 🙂

Formumuzun tasarımını oluşturduktan sonra projemize 2 adet kütüphane eklememiz gereklidir. Aşağıda ki kodları projenizin kod sayfasının en üstüne yapıştırın.

using System.Net;
using System.Net.Mail;

Kütüphanelerimizi ekledikten sonra butonumuzun click olayını oluşturup geriye içerisine aşağıda ki kodları yapıştırmak kalıyor.

try
{
SmtpClient client = new SmtpClient("smtp.gmail.com", 587);
MailMessage mesaj = new MailMessage();
mesaj.To.Add(txt_AliciMail.Text);
mesaj.From = new MailAddress(txt_GonMail.Text);
mesaj.Subject = txt_MailKonu.Text;
mesaj.Body = txt_MailIcerik.Text;
NetworkCredential guvenlik = new NetworkCredential(txt_GonMail.Text, txt_GonSifre.Text);
client.Credentials = guvenlik;
client.EnableSsl = true;
client.Send(mesaj);
MessageBox.Show("Mail başarılı bir şekilde gönderildi.", "Mail Gönderme", MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Information);
}
catch
{
MessageBox.Show("Mail gönderimi sırasında hata oluştu.", "Mail Gönderme", MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Error);
}

Ve bu şekilde gmail adresimiz ile istediğimiz mail adresine mailimizi gönderiyoruz.
Ancak kodları kopyala yapıştır yaptınız hata mesajı ile karşılaştınız!
Sorun siz de değil, google az güvenirliği olan yazılımların hesaba giriş yapılmasını engellemektedir.
Zaten gmail adresinize bilgilendirme maili geliyor ve ne yapmanız gerektiğini gösteriyor. Yapmanız gereken “Daha az güvenli uygulamalar için erişim” kısmını etkinleştir demelisiniz. Dedikten sonra bu şekilde bir hata ile karşılaşmayacaksınız. Tabii gmail adresinizi ve şifrenizi doğru girmezseniz karşılaşırsınız 🙂 Kısacası hata sebebi Google‘ın güvenlik için yapmış olduğu bir engeldir.
Size kolay gelsin..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?