Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

5 dakika okunma süresi

0 yorum

26

FileUpload Kontrolü ile Dosya Yükleme

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra nihayet tekrardan yazmaya başladım 🙂 Biraz ayrı kaldık ama sıkıntı yok gönüller bir 🙂Bu yazımızda geliştirdiğimiz bir web sitesinde dosya upload etmeyi öğreneceğiz. Dosya yükleyebilmek için FileUpload kontrolünden yararlanacağız. Dosyamızı upload ederken sitemizde belirtmiş olduğumuz uzantılara sahip olup olmadığını kontrol edip o şekilde yüklemesini sağlayacağız. Hemen başlayalım web sitemizi […]

BSoylu

2 yıl önce

FileUpload Kontrolü ile Dosya Yükleme

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra nihayet tekrardan yazmaya başladım 🙂 Biraz ayrı kaldık ama sıkıntı yok gönüller bir 🙂
Bu yazımızda geliştirdiğimiz bir web sitesinde dosya upload etmeyi öğreneceğiz. Dosya yükleyebilmek için FileUpload kontrolünden yararlanacağız. Dosyamızı upload ederken sitemizde belirtmiş olduğumuz uzantılara sahip olup olmadığını kontrol edip o şekilde yüklemesini sağlayacağız. Hemen başlayalım web sitemizi yazmaya. Oluşturmuş olduğum web sitemin görüntüsü bu şekilde;

Visual Studio programında ilk olarak bir web sitesi oluşturuyoruz. Ve daha sonra bize kesinlikle lazım olan FileUpload kontrolünü sayfamıza ekliyoruz. Daha sonra 1′ er adet button, textbox ve label etiketini ekliyoruz.

Sayfamızın tasarım kısmını paylaşmıyorum sayfada biraz fazla yer kaplayabilir o yüzden direk olarak kodlama kısmına geçiyorum. Zaten sitenin rar halini yazının sonuna ekleyeceğim için direk olarak indirebilirsiniz.

FileUpload kontrolü ile upload edilecek dosyayı seçtikten sonra yükleme işlemine başlamadan önce seçilen dosyanın uzantısını kontrol etmemiz gerekmektedir. Ve bunun için aşağıda ki küçük fonksiyonu yazıyoruz.

bool KontrolEt(string uzanti)
{
string[] uzantilar = txt_Uzantilar.Text.Split(',');
for (int i = 0; i < uzantilar.Length; i++)
{
if (uzantilar[i] == uzanti)
{
return true;
}
}
return false;
}

Bu fonksiyonumuzda, fonksiyona gelen uzantıyı textboxa yazdığımız uzantıların arasında olup olmadığını kontrol ediyoruz. uzantilar adında bir dizi oluşturduktan sonra textboxta bulunan dosya uzantılarını Split komutunun yardımı ile virgül(,)’e göre parçaladıktan sonra değişkenimize aktarıyoruz ve gelen uzantıyı for döngüsü ile dizinin içinde arıyoruz. Uzantı dizinin içerisinde var ise true yok ise false değeri döndürmektedir.

Seçilen dosyanın uzantısını kontrol işlemi bittiğine göre artık butonumuzun click olayına dosyanın upload kodlarını yazabiliriz. Butonumuzun Click olayına yazdığımız kodlar aşağıdadır.

if (fUpload.HasFile)
{
string uzanti = (fUpload.FileName.Split('.')[(fUpload.FileName.Split('.').Length - 1)]).ToLower();
bool Kontrol = KontrolEt(uzanti.ToString().ToLower());
if (Kontrol == true)
{
Mesaj.BgColor = "Green";
lbl_Mesaj.ForeColor = Color.White;
Mesaj.Height = "30px";
fUpload.SaveAs(Server.MapPath("Upload/" + fUpload.FileName));
lbl_Bilgi.Text = "Dosya Adı: <b>" + fUpload.FileName.ToString() + "</b>";
lbl_Bilgi.Text += "<br />Dosya Uzantısı: <b>" + uzanti.ToString() + "</b>";
lbl_Bilgi.Text += "<br />Dosya Boyutu: <b>" + fUpload.PostedFile.ContentLength + " bytes</b>";
lbl_Bilgi.Text += "<br />Dosya Türü: <b>" + fUpload.PostedFile.ContentType + " </b>";
lbl_Mesaj.Text = "Dosya başarı ile yüklendi.";
}
else {
Mesaj.BgColor = "Red";
lbl_Mesaj.ForeColor = Color.White;
Mesaj.Height = "30px";
lbl_Mesaj.Text = "Lütfen belirtilen uzantılarda dosya seçiniz!"; }
}
else
{
Mesaj.BgColor = "Red";
lbl_Mesaj.ForeColor = Color.White;
Mesaj.Height = "30px";
lbl_Mesaj.Text = "Lütfen bir dosya seçiniz!";
}

Bu kod bloğumuzda ilk olarak butona tıklandığında FileUpload kontrolümüzde seçili bir dosyanın olup olmadığının kontrolünü yapıyoruz. Daha sonrasında seçilen dosya var ise seçilen dosyanın uzantısını kontrol ediyoruz. Dosyanın uzantısı metin kutumuzda varsa ilk olarak dosyayı Upload klasörümüze yükleme işlemi yapılıyor ve daha sonra label etiketimize dosyanın bilgileri yazdırılıyor. Ekran görüntüsü aşağıda ki gibidir.

Evet arkadaşlar FileUpload kontrolümüzün özellikleri bu kadar. Yazıyı yazarken hazırlamış olduğum web siteyi aşağıdan indirebilirsiniz. Ayrıca rar dosyasının içerisinde YouWebIt uygulamasını koydum direk olarak uygulamayı çalıştırıp web siteyi açabilirsiniz. YouWebIt ne işe yarıyor dostum demeyin buradaki yazımızda anlatmıştık 🙂
Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere diyorum, kolay gelsin..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?