Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

4 dakika okunma süresi

0 yorum

9

E-Devletten Üniversite Kayıdı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazamadım bugün üniversite sonuçlarının açıklanmasıyla internet üzerinden üniversite kayıt işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım. Öncelikle üniversiteyi kazanan arkadaşları tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Kazanamayan arkadaşlarda pes etmek yok, durmak yok çalışmaya devam 🙂 Dünyanın sonu değil, üzülmek yok daha çok çalışmak var. Evet arkadaşlar şimdi konumuza dönelim. Artık üniversiteyi kazandıktan sonra kayıt […]

BSoylu

2 yıl önce

E-Devletten Üniversite Kayıdı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazamadım bugün üniversite sonuçlarının açıklanmasıyla internet üzerinden üniversite kayıt işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öncelikle üniversiteyi kazanan arkadaşları tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Kazanamayan arkadaşlarda pes etmek yok, durmak yok çalışmaya devam 🙂 Dünyanın sonu değil, üzülmek yok daha çok çalışmak var.

Evet arkadaşlar şimdi konumuza dönelim. Artık üniversiteyi kazandıktan sonra kayıt işlemi için kazandığınız üniversitenin bulunduğu şehire gitmeniz gerekmeyecek. E-devlet üzerinden 3 aşamada kayıt işleminizi tamamlayabileceksiniz. Kayıt sonunda barkodlu sayfanın çıktısını almayı unutmayın!

E-devlet üzerinden kayıt yapabilmeniz için ilk olarak T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yok ise PTT’ den şifre alabilir ya da varsa bankaların internet bankacılığı aracılığı ile sisteme direk giriş sağlayabilirsiniz.

Buradan e-kayıt hizmetine direk gidebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra profilinizde bulunan e-posta ve cep telefonu numaranızın tanımlı ve doğrulanmış olması gerekmektedir. Tanımlama ve doğrulama yapmadıysanız hizmetten faydalanamıyor aşağıda ki gibi bir hata alıyorsunuz.

Böyle bir hata alıyorsanız, “Bilgilerimi Şimdi Güncelle” butonuna basarak aşağıda ki sayfaya gidip e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı yazıp “Güncelle” butonuna basıyorsunuz.

Güncelle” butonuna bastıktan sonra doğrulama işlemi için, e-posta adresinize gelen kodu ve cep telefonunuza gelen kodu ilgili ekranlara yazmanız gerekiyor.. Bu işlemleri tamamladıktan sonra hizmeti tekrar açıp kaldığınız yerden devam edin.

Hizmete girdiğinizde alabileceğiniz hatalar listesi aşağıdadır. Eğer bu hatalardan birini aldıysanız devam edemezsiniz.

Herhangi bir hata almadıysanız ilk aşamada karşınıza kayıt yaptırabileceğiniz üniversitelerin listesi gelmektedir. Tüm devlet üniversitelerine ve aşağıda gözüktüğü gibi bazı vakıf üniversitelerine elektronik kayıt yapabilmeniz mümkün. Tek olarak Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesine buradan kayıt işlemi yapılamıyor. Hangi vakıf üniversiteleri bunlar diyecek olursanız; Başkent Üniversitesi, Fatif Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Kto Karatay Üniversitesi, Mef Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Ted Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi.

Okulunuz elektronik kayıt yapılabilecek üniversiteler içinde ise, “Devam Et” butonu ile bir sonra ki aşamaya geçiyoruz.

Bir sonra ki aşamada bilgi doğrulama ekranına geliyoruz. Burada bulunan bilgilerin tümünün eksiksiz ve doğru olduğunu teyit ediyoruz. Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru ise, sayfadaki tüm uyarı ve duyuruları okuyup anladıysanız aşağıda bulunan kutucuklara “EVET” yazdıktan sonra “Başvur” butonuna basarak işleminizi tamamlayınız. Bilgilerinizde eksiklik veya yanlışlık varsa işleme devam etmeyiniz.

“Başvur” butonuna bastıktan sonra son aşama olan “Belge Görüntüleme” sayfasına geliyoruz. Bu sayfada barkodlu elektronik kayıt belgenizi görüntüleyeceksiniz. Burada “Dosyayı İndir” bağlantısını kullanarak dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Belgenizin çıktısını almak için tarayıcınızda bulunan “Yazdır” komutunu kullanmayınız. Çıktı almak için önce belgeyi bilgisayarınıza indiriniz, ardından inen dosyayı açarak yazdırınız!

İpucu: Eğer belgenizi yazdırma imkanınız yok ise barkod numarasını ve T.C. Kimlik Numaranızı, belgeyi vereceğiniz kuruma iletmeniz yeterlidir. Barkod numaranızı ve T.C. Kimlik Numaranızı ilettiğiniz kişiler "Üniversite E-Kayıt" hizmetini kullanarak, belgenin bir kopyasını alabilir ve geçerliliğini kontrol edebilirler.

Üniversite kayıtları 19 Ağustos ve 23 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Evet arkadaşlar elektronik ortamda üniversite kayıt işlemi bu kadar. Toplam 3 aşamada ve kısa sürede üniversite kayıt işleminizi tamamlayabiliyorsunuz. Teknolojinin faydaları 🙂 Tekrar üniversite kazanan arkadaşları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Görüşmek dileğiyle…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?