Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

2 dakika okunma süresi

0 yorum

26

C# ile Web Tarayıcısı Yapmak

Merhaba arkadaşlar, bu sefer ki yazımızda C# ile küçük bir web tarayıcısı yapacağız. İnternette sürüsüyle örnekleri mevcut ama o örneklere 1 örnekte ben katayım istedim 🙂 Şimdi ilk olarak projemizi oluşturuyoruz ve sol tarafta bulunan Tools penceresinden web browser öğesini projemize ekliyoruz. Daha sonra ben 1 adet groupbox, 1 adet textbox ve 3 adet button […]

BSoylu

2 yıl önce

C# ile Web Tarayıcısı Yapmak

Merhaba arkadaşlar, bu sefer ki yazımızda C# ile küçük bir web tarayıcısı yapacağız. İnternette sürüsüyle örnekleri mevcut ama o örneklere 1 örnekte ben katayım istedim 🙂 Şimdi ilk olarak projemizi oluşturuyoruz ve sol tarafta bulunan Tools penceresinden web browser öğesini projemize ekliyoruz. Daha sonra ben 1 adet groupbox, 1 adet textbox ve 3 adet button kullandım. Tasarımı aşağıda ki gibi yapabilirsiniz.


Tasarım işlemimiz bittiyse şimdi kodlama kısmına geçelim.
Textbox’ a yazılan internet sitesini “GİT” butonuna tıkladığımızda webbrowser öğesinde göstereceğiz ve bunun için butonun click olayına aşağıda ki kodu yazıyoruz.

webBrowser1.Navigate(txt_Link.Text); // Yazılan linki webbrowserda gösteriyoruz.

Ek olarak belirttiğimiz ileri ve geri butonlarının click olaylarına yazacağımız kodlar ile tarayıcımızın ileri linke ve geri linke dönmelerini sağlayacağız.

Tarayıcımızın ileri linke gitmesini sağlayan kodumuz:

webBrowser1.GoBack();

Tarayıcımızın geri linke gitmesini sağlayan kodumuz:

webBrowser1.GoForward();

Ve ek olarak ben tarayıcımızda açılan internet sitesi içerisinde bir linke tıklandığında yönlendirilen linki tekrar textboxa yazdırdım.
Bunun için tasarım sayfasında webBrowser aracımızın üzerine çift tıklayarak oluşan olayın içerisine aşağıda ki kodu yazmanız gerekmektedir.

txt_Link.Text = webBrowser1.Url.ToString();

Evet arkadaşlar C# ile küçük bir web tarayıcısı yaptık. Yukarıda ki kodlarla uğraştırma beni hazır yok mu indirelim diyorsanız aşağıdan indirebilirsiniz. Hadi size kolay gelsin…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?